Як повернути 1% вартосі житла, придбаного Вами вперше
Минулого тижня до Dictio Law Firm звернувся клієнт з питанням щодо аналізу документів будівництва одного з житлових комплексів Києва. Він вперше інвестував у власне житло. Тому, його також дуже цікавила майбутня можливість повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Читати на FacebookМинулого тижня до Dictio Law Firm звернувся клієнт з питанням щодо аналізу документів будівництва одного з житлових комплексів Києва.
Він вперше інвестував у власне житло. Тому, його також дуже цікавила майбутня можливість повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Такий збір сплачується у пенсійний фонд у розмірі 1 % вартості придбаного об’єкта нерухомості.
Насправді, питання дуже актуальне. Адже, не важливо, купили Ви житло на вторинному ринку, чи інвестуєте у будівництво з подальшим оформленням права власності, існує обов’язок сплатити 1% вартості цього об’єкту нерухомості до Пенсійного фонду України.
Такий обов’язок встановлено ст. 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування». І жоден нотаріус не проведе нотаріальної дії без перевірки факту оплати вищевказаного збору (ч.8 ст.49 Закону України «Про нотаріат»).
Разом з цим, п.9 ст. 1 Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає певні винятки. Зокрема, на громадян, що придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше, правило щодо сплати вищевказаного збору не поширюється.
Такі суперечливі норми законів, а що ж маємо на практиці?
1% вартості об’єкту нерухомості до відповідного управління пенсійного фонду сплачують усі громадяни. Частина громадян, що придбали житло вперше, не знають навіть про можливість повернення коштів, або ж чули, про неї та не розуміють, що для цього необхідно зробити.
В Україні повернення коштів цього збору відбувається у судовому порядку.
Це зумовлено прогалинами законодавчої бази України. Оскільки, орган на який покладений обов’язок встановити чи є особа такою, що придбала житло вперше – відсутній. Ні нотаріус, ні Пенсійний фонд України такими повноваженнями не наділені.
Отже, порядок дій щодо повернення коштів наступний:
- У відділенні банку потрібно попросити видати два примірники квитанції (один – для нотаріуса; другий – для повернення сплачених грошових коштів).
- Отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку за ідентифікаційними даними фізичної особи, що буде свідчити про те, що іншого нерухомого майна немає.
- Направити на адресу відповідного управління пенсійного фонду звернення з проханням повернути сплачені грошові кошти з посиланням на норму Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (відповідно до якої Ви звільняєтеся від сплати збору ) та Наказ МФУ № 787 від 03.09.2013 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».
- Отримавши відмову відповідного управління пенсійного фонду або за відсутності відповіді, необхідно звертатися до адміністративного суду з позовом про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів.
Строк позовної давності – 6 місяців з дати отримання письмової відповіді управління пенсійного фонду.