Другий Іпотечний Форум. Перспективи та реалії іпотечного кредитування
Керуючий Партнер Dictio Law Firm Олена Штогрин взяла участь у Другому Іпотечному Форумі, що відбувся 13.05.2021 у Hilton Kiev. Що обговорили експерти та про стан справ в іпотечному кредитуванні на сьогодні, коментар Олени Штогрин
Читати на FacebookКеруючий Партнер Dictio Law Firm Олена Штогрин взяла участь у Другому Іпотечному Форумі, що відбувся 13.05.2021 у Hilton Kiev.
Тут зібралися експерти, представники органів державної влади: Кабінету Міністрів України, Мінекономрозвитку, Мінфіну, Мінрегіону, Національного банку України, Офісу Президента України, народні депутати України, представники державних і комерційних банків, девелопери.
Що обговорили експерти, та що маємо на сьогодні в іпотечному кредитуванні, коментар Олени Штогрин:
«Говорили про шляхи реалізації доступної іпотеки, що зроблено державою за останній рік у цьому напрямку та які проблеми виникли.
Цікаво, що у Німеччині відсоткова ставка за іпотечним кредитом складає від 1-2%, у Польщі 4-5%, а у Данії з 2019 року відсоткова ставка має взагалі від’ємне значення, тобто банки доплачують громадянам, щоб вони отримували іпотечне кредитування.
Ми ж поки боремось за те, щоб іпотечне кредитування реально запрацювало в Україні зі ставкою 6-7%
То які фактори сьогодні стримують іпотечне кредитування в Україні на думку експертів:
- Високі відсоткові ставки.
- Низька платоспроможність населення.
- Жорсткі регуляторні умови НБУ.
- Наявні законодавчі обмеження іпотечного кредитування.
- Відсутність законодавчого врегулювання захисту прав інвесторів.
Дійсно, захист прав інвесторів, які вкладають кошти у будівництво це окрема важлива тема.
Захищеність інвестора допоможе захистити кредитора та створити умови для доступної іпотеки. Це питання пропонується врегулювати Законопроєктом №5091. Зокрема, зміст його положень полягає у наступному:
- Забудовник повинен буде реєструвати кожну квартиру в спеціальному реєстрі, до якого забудовник зможе вносити дані, коли матиме всі необхідні документи для будівництва.
- Поки об’єкт не введений в експлуатацію продати девелопер усі 100% квартир новобудови не зможе. Відсоток «гарантійної частки» має визначити КМУ.
- Унеможливлюється подвійний продаж квартир.
- Зробити всю інформацію щодо будівництва прозорою та публічною.
- Вводяться нові терміни, наприклад законодавче визначення терміну «девелопер».
Так що ж зроблено державою за останній рік у сфері іпотечного кредитування:
- Облікову ставку Нацбанку знижено до 6%.
- У багатьох банках з’явилися іпотечні програми.
- Створено «Укрфінжитло» – новий інститут іпотечного кредитування.
- Прийнято новий ЗУ «Про фінансовий лізинг» та впроваджено лізинг житла.
- З ініціативи Президента України Уряд затвердив новий механізм доступної іпотеки з кредитною ставкою в межах 7% річних.
Забудовники ж наголосили на існуючих проблемах. Ознайомившись з договором банку потенційні покупці не повертаються за квартирою. Адже, відсоткова ставка 7% — це дуже образно, бо насправді у договорах з банками встановлюється висока відсоткова ставка і зобов’язання компенсації різниці державою. Але ми розуміємо, що на державу опиратися поки досить ризиковано — в бюджеті просто може не бути коштів на компенсацію. Тому, реалії такі, що сміливців, які спробували «доступну іпотеку» поки не дуже багато».